Karel Šoral

[big]
Karel vede workshop Osobnost manažera. Daruje svůj den, znalosti a energii kolegům z nezisku. Děkujeme!
[/big]
[profilovka]

[—]

Práce je pro mě koníčkem. Dělám s lidmi, stanovuji vize a cíle. Baví mě pracovat s lidmi jednotlivě.

[/profilovka]

Proč vedu workshopy pro neziskovky a daruji tak svůj den, znalosti a zkušenosti?

Můžu si teď udělat čas, takže spolupracuji s radostí 3.0 a občas věnuji jeden den lidem z neziskového sektoru. Přijde mi to hodně smysluplné. Nezískávám peníze, ale hodnota, kterou jsem si odvezl z posledního workshopu byla k nezaplacení. Těšilo mě, že si z toho lidi něco odnesli a zároveň to bylo velké obohacení pro mě. Jestliže mě se daří, tak proč to nedat dál. Pro mě je neziskový svět nový a lidi mi tam přijdou bezvadní.

Mám vystudovanou vojenskou školu, ale vojáka jsem nikde nedělal. Když jsme kupovali byt, tak jsem se dostal do konfliktu s realitními makléři a řekl jsem si, že jednou si založím vlastní firmu s realitami. V té době jsem dělal obchod, pracoval jsem pro rodiče, kteří měli vlastní firmu a prodávali dámské oblečení a konfekci.

Dohodl jsem se se známým, a založili jsme vlastní firmu. Na začátku jsme si řekli, kde bychom jí chtěli mít, a od té doby na tom pracujeme. Myslím, že po osmi letech podnikání se k tomuto stavu blížíme.

Mám hodně energie, že bych jí mohl pytlovat a rozdávat.
Jak se to stalo?

To, že jsem spokojený v pracovní rovině, neznamená, že nemáme v podnikání žádné problémy. Naopak, v práci se každý den něco řeší. Já jsem přijal, že to k tomu patří a moje v práce má pro mě jiné benefity. Řídím si jí tak, jak potřebuji.

Důležitým momentem pro moji práci byl výcvik v koučování. To je teď druhá věc, které se věnuji a která mi dobíjí energii. Je to čas, kdy se zastavím a zúročuji to, co jsem sám ve své práci načerpal a dělím se o to s ostatními.

Jako důležitý moment vnímám to, že během koučování člověk může dostat pohled zvenčí, což sám dokáže jen velice ztěžka. Je to věc, kterou bych všem doporučil, pokud se ocitnou ve slepé uličce.
Dojíždím také na svoji terapii, kde pracuji hodně na sobě. Dělám si psychohygienu. Zároveň taky pracuji na sobě i po fyzické stránce. Běhám a čím víc běhám, tak mám víc energie a kompenzuji to jógou a v poslední době taky zahrádkařím a vařím si. Sleduji co jím. Přeskládal jsem si jídelníček, omezil jsem živočišné věci. Líbí se mi cesta „veselé chudoby“ maso je 1 – 2 týdně, pak už hlavně základní potraviny, zelí, brambory. To mi dává smysl a chutná mi to.

Hodně čtu.
Všechny tyhle činnosti jsou stále hodně řízené. Takže teď jsem ve stádiu, kdy bych se chtěl dostat do bezprostředního stavu a k tomu se postupně dostávám.
Opouštím hektický svět, snažím se zastavit a připadám mi, že žiji kvalitní život.
Vybírám si lidi i klienty, se kterými chci pracovat. Mám tu svobodu si vybrat a nemusím pracovat s tím, s kým nechci. To ale neznamená, že neřeším spory.