Ivan Mareš

[big]
Ivan Mareš vede workshop Projektové řízení a nový workshop Jak zajistit trvale udržitelné financování organizace. Daruje svůj den, znalosti a energii kolegům z nezisku. Děkujeme!

[/big]
[profilovka]
Ivan Mareš

 

[—]

Mám radost, když mohu lidem, kteří mají především nadšení, pomoci užitečné myšlenky převést do realizovatelné podoby.

[/profilovka]

Proč vedu workshopy pro neziskovky a daruji tak svůj den, znalosti a zkušenosti?

Měl jsem to štěstí naučit se za posledních 20 let hodně věcí. Napadlo mě podělit se alespoň o některé z nich s těmi, kteří tu možnost neměli a kterým by mohly by být užitečné při jejich práci pro jiné …

Workshop Projektové řízení, Mlýn Brejlov, podzim 2013

 

„Skvěle zvolený způsob předání základních kroků přes zážitky a konkrétní situace. Workshop byl konkrétní, srozumitelný a to hlavně díky praktickým příkladům. Super! Někteří účastníci jsou příliš svázáni ve svém způsobu uvažování a nepohrají si s nabízenou technikou. Pro mne měl workshop velký přínos. Děkuji!“
Tomáš Ergens, Liga vozíčkářů

„Přednáška Ivana Mareše byla super. Byla živá a měla spád, díky za přínos.
Tereza Mertlíková, Trutnovská zeleň

„Ivana Mareše jsem se zpočátku bála, ale postupem času se ukázalo, že je opravdu vynikající, ne-li zatím nejlepší! Nejvíc oceňuji jeho diplomacii, kdy je schopný říct, že to je úplná hloupost, tak hezky, že vlastně pochválí. Má přehled a dokáže to skromě předat. Naprosto úžasně strukturovaný den, který měl dynamiku!“
anonym, podzim 2014


 

Po absolvování VŠE jsem pracoval ve sklářském průmyslu. V roce 1993 jsem po několikaměsíční pracovní epizodě v Holandsku nastoupil na pozici marketingového manažera ve společnosti Lafarge Cement a.s. v Čížkovicích a začal se učit. V prvních letech jsem dělal obchodního ředitele, pak generálního ředitele dceřiné společnosti Lafarge Beton, nicméně prvním zásadním milníkem byla má expatriace do Rakouska v roce 1998 a zodpovědnost za business development na Slovensku, v Chorvatsku a ve Slovinsku. V roce 2002 došlo v mém pracovním životě k další zásadní změně – s malou skupinkou 3 lidí jsem odešel do Srbska, kde Lafarge koupil největší cementárnu, s „jednoduchým“ zadáním – v co nejkratší době přeměnit v mnoha směrech velmi zastaralou a zanedbanou cementárnu na „ Lafarge standard“. To se nám v průběhu následujících 3,5 roku s pomocí řady velmi schopných místních lidí podařilo nastartovat a dnes tato cementárna patří k nejlepším a nejefektivnějším v celé Skupině.V polovině roku 2005 jsem se vrátil domů na pozici předsedy představenstva a generálního ředitele Lafarge Cement a.s. Koncem roku 2012 jsem se po dvaceti letech rozhodl firmu opustit a zkusit něco jiného.

Při přemýšlení o tom, co dál, mě velmi zaujala možnost předávat získané zkušenosti a znalosti těm, kteří se k nim mohou dostat jen obtížně. Celkem náhodně jsem navázal kontakt s neziskovou organizací radost 3.0. Velmi se mi zalíbil její záměr spojovat lidi s businessu s neziskovým sektorem.
Kromě toho si užívám volného času, věnuji se (i vysokohorské) turistice, kolu, lyžím i fotografování…
V průběhu předchozích 20 let jsem se zúčastnil mnoha školení a specializovaných seminářů. Někdy se mi z té nepřeberné škály analýz, metod a návodů točila hlava.
Ale naši předkové přece projektovali a poté i stavěli katedrály bez počítačů, jeřábů a složitých strojů. Uměli bychom to dnes také tak, jako oni?
V posledních několika letech jsem se učil dívat se na business praktickýma očima, používat „selský rozum“, instinkt a cit, a snažil jsem se všechna zadání zjednodušovat tak, aby každý z mých spolupracovníků porozuměl tomu, čeho a proč chceme dosáhnout.